Celková oslabení

Celková oslabení se často vyvíjejí nenápadně. Začátky těchto změn mohou zaneprázdněnému člověku ujít pozornosti. V důsledku i nepatrného oslabení činnosti důležitých orgánů přichází pocity únavy, nepohodlí, zhoršení nálad. Nyní si ukážeme jak se zachovat při lehčích oslabeních, abychom dobře hospodařili s ŽIVOTNÍ SILOU. Často stačí i malé změny, které spustí výrazné zlepšení. Dodat tělu správné, nezatěžující suroviny. Nezatěžující a jednoduchá by měla být i strava. Běžný standard při celkovém oslabení je omezení, nebo vysazení alkoholu, tabáku a dalších návykových látek.

Následují stručné návody, jak nenásilně přejít od běžných léčiv k homeopatikům. Nejde o konečná řešení, ale o přestoupení k vědomému způsobu péče o své zdraví.

Rovina mysli uvedená u jednotlivých témat upozorňuje, co pozorovat v rovině mysli.

ROVINA MYSLI. Příčinou celkového oslabení může být základní pocit nespokojenosti a z ní plynoucí emoce.

Nachlazení

Nachlazení se projeví jako důsledek nerovnováhy energií v těle. Pro efektivní pomoc při začínajícím nachlazení je vhodné použít například MultiIMUN dětský sirup, který koupíte v lékárně. Tato forma neobsahuje zatěžující konzervační látky. Obsahuje vitamín C a přírodní látky, betaglukany, ze kterých je tělo schopno vyrobit „své“ protilátky specifické proti aktuální infekci. Betaglukany najdete na trhu v různých formách, sledujte jejich standardizovaný obsah. Denní dávka je 100 až 200mg/den. Účinek je zřetelný a rychlý. Je možné doplnit vitamíny B6, B12 a kyselinou listovou. Dočasné vysazení mléčných výrobků a trvalé vysazení uzenin je nutnost. Betaglukany je možné užívat dlouhodobě, nebo jen při zvýšené možnosti infekce.

Antibiotika a sulfonamidy

V začarovaném kruhu se můžete cítit po častém užívání antibiotik a dalších antibakteriálních léčiv. Infekce se opakují a vyžadují další druhy léčiv. Je to stav, kdy je přirozená obranyschopnost výrazně potlačena. Jak z toho ven? V prvé řadě udělejte kroky k obnově střevní mikroflóry. Nejefektivnější se mi jeví užívací kůra speciality Lacidofil v tobolkách, koupíte v lékárně. Na rozdíl od ostatních probiotik je uchováván v chladničce a má garantované množství laktobacilů. Užívejte během jídla, po poslední dávce antibiotik plynule čtrnáct dní. Současně nasaďte kůru Multiimun dětský sirup, doplněný vitamíny B6, B12 a kyselinou listovou. Po té je vhodná kůra viz níže odstavec Podpora činnosti jater.

Rýma

Může mít i jiné příčiny, než nachlazení. Ať je příčina jakákoli, pomůže ji zmírnit nosní sprcha. Nosní sprchu je vhodné nacvičit v období mimo rýmu a používat ji jako součást osobní hygieny ráno, nebo večer, před čištěním zubů. Již po měsíci pocítíte výraznou změnu k lepšímu. Pro preventivní nosní sprchu používáme jednu rovnou lžičku kuchyňské soli bez fluoru (jodidovaná může být) na čtvrt litru vody. Technika je popsána níže.

Pomoc při začínající rýmě

pro zmírnění otoku nosní sliznice je vhodný výplach nosu, roztokem mírně navršené čajové lžičky kuchyňské soli bez fluoru, na čtvrt litru vlažné vody. Jedná se o roztok mírně hypertonický – odvádí část tekutiny z oteklé sliznice a též část případné virové nálože z napadených buněk nosní sliznice. Chutná jako dost osolená polévka. Hrnek s tímto roztokem přiložíme k jedné nosní dírce, druhou stiskneme prstem a volnou nosní dírkou, která je ponořená do roztoku opatrně nasajeme slaný roztok. Po dostatečném tréninku docílíme toho, že část roztoku přečerpáme do nosohltanu a vyplivneme. Takto několikrát, alespoň 3x, vystřídáme nosní dírky. Pak několikrát předkloníme hlavu a opět narovnáme. Tímto zbytková voda z nosu vyteče. Můžeme opakovat 2x denně. Když máme tuto techniku zvládnutou, můžeme u začínající rýmy mírně zvýšit koncentraci soli. Využijeme tak princip sodíkové pumpy, kdy část buněčné tekutiny přechází do vnějšího prostředí a začínající průnik infekce se silně zredukuje a vyplaví.

Kašel

Pokud trpíte dlouhodobým kašlem, nechte se vyšetřit lékařem. Při kašli jako následku nachlazení je vhodný sirup z Mateřídoušky a Jitrocele, koupíte v lékárně. Přetrvávající kašel často přejde po cibulovém sirupu, můžete vyrobit sami. Nadrobno nakrájenou cibuli prosypete cukrem a napěchujete do sklenice. Nechte dva až tři dny, kdy cibule pustí šťávu. Užívá se lžíce třikrát denně.  Jsou však případy kašle, kdy je zapotřebí podpořit činnost jater, viz níže, podpora činnosti jater.

Chřipka 

Chřipka je intenzivně se projevující nemoc. U jinak zdravého člověka proběhne s podporou bylinných čajů a klidu na lůžku bez následků. Lidé zvyklí potlačovat horečky chemickými léčivy, mohou mít po takové chřipce sníženou imunitu, nebo jiné komplikace. Není to však po chřipce, ale po potlačených horečkách.

Horečka jako příznak u jinak zdravého člověka 

Zdravý organismus reaguje na infekci viry a bakteriemi horečkou. Horečka je přirozená obrana každého zdravého organismu. Je to teplota nad 380C a omezuje růst a množení mikroorganismů. Horečka 39,50C je pro mikroorganismy hraniční, ztrácejí schopnost množit se a hynou. Zároveň se bílé krvinky stávají při horečce aktivnější ve zvládání infekce.

Jak se zachovat při horečce u jinak zdravého člověka 

Podstatné je nepanikařit během vzestupu teploty a dopřát tělu rozvinout vlastní obrannou reakci. Zdravé dítě i zdravý dospělý se bez problémů vypořádá i s horečkou 39,50C po dobu 1-3 dnů. Od sálavé horkosti je možné ulevit chladivými zábaly nebo omýváním lýtek, nebo předloktí do hranice příjemnosti. Příjem dostatku tekutin je nezbytnou podmínkou pro odplavení jedovatých zplodin, neboť během horečky dochází ke zvýšené detoxikaci celého organismu. Pro posouzení dalších kroků při péči o člověka s horečkou nám poslouží jeho celkový stav. Pokud se projeví útlum vědomí, poruchy ve vnímání, nebo narušení tělesných funkcí, je nutné volat lékaře. Spavost v době horečky je normální jev.

Při horečkách, které se opakují a v minulosti jste je potlačovali běžně prodávanými léčivy proti horečkám (antipyretiky) doporučuji užívací kůru z Tužebníku jilmového v podobě čaje, nebo bylinné tinktury i během a po takto opakované horečce. Pomůže k překonání pocitu nutnosti užívat antipyretika (léčiva proti horečce).

Podpora činnosti jater

Játra jsou dějištěm mnoha metabolických pochodů. Proto se i nepatrné oslabení jejich funkcí, které ještě není zjevné ve výsledku jaterních testů, může projevit sníženou obranyschopností. Pro oživení funkcí jater se mi nejvíce osvědčily níže uvedené tinktury, nebo homeopatika potence 5CH. Užíváme buď tinkturu, nebo homeopatikum. Níže uvedené tinktury, nebo homeopatika je možné užívat jednotlivě po dobu jednoho měsíce, nebo střídat po čtrnácti dnech v sérii za sebou, s třídenní přestávkou mezi jednotlivými druhy. Pro dospělého postačí 5 kapek tinktury do trochy vody tři krát denně. Podotýkám, že je to dávkování částečně homeopatické. Do vyšší sklenice dáme 1dl vody a do ní kapeme tinkturu z výšky 20cm. Pak krouživým pohybem sklenice promícháme její obsah a vypijeme, nejméně 10 minut nic jiného nevkládáme do úst. Kůru je vhodné začít v pořadí, jak je uvedeno níže. Při bylinářských kůrách je jednotlivá dávka až 20 kapek tinktury pro dospělého. Nám postačí 5 kapek. Je možné, že během užívání pocítíte nepatrné, nebo výraznější tělesné reakce. To je dobré znamení, v takovém případě stačí snížit počet kapek z pěti na dvě a pokračovat.

Během těchto kůr doručuji méně solit, více pít čistou vodu.

Chelidonium (Vlaštovičník (Chelidonium) kapky) homeopatická tinktura nebo homeopatikum Chelidonium 5CHjedna kulička jednou denně pro povzbuzení funkce žlučových cest a koloběhu tekutin v játrech. V případě výrazné reakce po homeopatiku, přerušte dávkování do jejího odeznění.

Taraxacum (Smetánka (pampeliška) kořen) kapky bylinná tinktura nebo homeopatikum Tataxacum 5CH. Mírně povzbuzuje činnost jater v návaznosti na povzbuzení trávicí činnosti žaludku a střev. V případě výrazné reakce po homeopatiku, přerušte dávkování do jejího odeznění.

Carduus marianus (Ostropestřec mariánský kapky) bylinná tinktura nebo homeopatikum Carduus marianus 5CH regeneruje i chrání funkční jaterní buňky. V případě výrazné reakce po homeopatiku, přerušte dávkování do jejího odeznění.

ROVINA MYSLI a játra, stav tohoto orgánu pro vás může být zrcadlem vašich emocí. S oslabením jater souvisí například: zlost, zášť, závist, nenávist, pocity ublížení a zahořklosti

Podpora činnosti ledvin k vylučování kyseliny močové

Příjemný způsob je pitná kúra čaje z Vřesu obecného (Calluna vulgaris) 0,5 až 1 litr denně. Je možné použít i tinkturu. Kůra je dlouhodobá 3 až 6 měsíců plynule, nebo s týdenní přestávkou po jednom měsíci. Toto je obecné doporučení, jsou též další varianty bylin.

Homeopatická podpora činnosti ledvin musí být vždy vedena na základě podrobného homeopatického rozboru. Jde o  životně důležitý párový orgán!!! Při výraznějších potížích ledvin se nechte vyšetřit u lékaře.

ROVINA MYSLI a ledviny, stav činnosti tohoto párového orgánu souvisí se stavem vztahů k partnerovi, společnosti i sobě samému. Otázkou v této souvislosti je: „Miluji skutečně bezpodmínečně?“ Nebo: „Musí moji blízcí splňovat nějaké podmínky, abych je mohl/a milovat?“

Podpora čištění krve

Pro čištění krve je možné použít mnoho bylin i homeopatik, vždy podle toho, co je potřeba z krve vyloučit přednostně. Přesahuje rámec této příručky, odborná konzultace je nutná.

ROVINA MYSLI a krev, dávání a odměna, práce a peníze „Jaký je stav uvádění mé energie do oběhu?“ „Poskytuji rád svou energii ostatním?“

Přímá podpora imunity

Nejjednodušší způsob, jak podpořit imunitu, je dodání přírodních betaglukanů, ze kterých je tělo schopno vyrobit vlastní protilátky viz výše odstavec „Nachlazení“, dbát na to, aby střevní mikroflóra obsahovala spolupracující mikroorganismy, viz výše odstavec „Antibiotika  a sulfonamidy“, nepotlačovat horečky u jinak zdravých osob chemickými léčivy, viz odstavec „Jak se zachovat při horečce…“, při přechodech mezi ročními obdobími  podpořit činnost jater viz odstavec „Podpora činnosti jater“, poskytovat tělu jednodušší, nezatěžující stravu. Z doplňků stravy pro rekonvalescenci jsou efektivní též L-Lysin a L-Arginin.

Odkaz, kde najdete tinktury ke koupi: http://www.tinktura.eu/ Jsou však i jiné zdroje. Homeopatika 5CH koupíte v lékárně.

Tolik stručně k celkovému posílení. Výše uvedené informace jsou použitelné u lidí, kteří chtějí podpořit svou odolnost a ještě nemají zdravotní potíže vyžadující lékařskou péči.

Existuje mnoho dalších doporučení, uvádím ta, které se mi osvědčila. Můžete u nich setrvat i delší dobu, pokud vám přinesou užitek. Po různě dlouhé době můžete pocítit potřebu řešit své zdraví v hlubších souvislostech. Pak přichází volba pro přesnější doporučení třeba od osobního homeopatického poradce. Takováto pomoc vyžaduje podrobný rozbor stavu i situace v rovině diskrétně-osobní. Jsou to rady „na míru“, vycházející z bližšího porozumění životnímu projevu a tělesných reakcí. Takovouto pomoc poskytuji při osobním homeopatickém poradenství.

Homeopatické poradenství