Homeopatická lékárnička

Když jsem před lety pořizoval homeopatika pro svou homeopatickou lékárničku, netušil jsem, že se homeopatie stane součástí mého životního stylu. Homeopatika jsou schopna urychlit hojení i uzdravování jemně a bez toxických účinků. Stimulují životní sílu a umožňují rozvoj zdraví. Efektivně se osvědčuje v péči o děti. Vhodná je však pro každý věk. Důležité je rozhodnout se a vytrvat. Pro svépomoc užívejte nízké potence, 5CH, 9CH. Bezpečný začátek je podpora hojení drobných poranění a lehkých zdravotních příhod, nevyžadujících zásah lékaře. Homeopatika takto použitá, zlepšují poměry v poraněných tkáních a usnadňují hojení. Pokud vás tato drobná péče zaujme, pravděpodobně se po čase pokusíte uzdravit i své bolístky hlubšího charakteru.

Kde homeopatika koupit?

Ve většině českých lékáren. Větší lékárny mají často k přímému prodeji homeopatika od firmy Boiron v potencích 5CH, 9CH, 15CH, 30CH. Pokud lékárna žádané homeopatikum nemá na skladě, může je objednat a bývá k vyzvednutí do 24 hodin.

Potence homeopatik

pro drobnou první pomoc jsou vhodné 5CH a 9CH, které je možné opakovat i častěji. Od potence 15CH a výše je potřebná hlubší praktická znalost obrazu homeopatik, pokud to máte být vy, kdo se podílí na efektu účinku.

Jak užívat homeopatika?

 • Užívání homeopatik je příjemné a jednoduché.
 • Homeopatika nebereme do ruky, vhodné je sklo, nerez, potravinářské plasty.
 • Počet kuliček doporučuji jednu až tři jako jedna dávka do úst k cucání jako bonbón, jsou sladké.
 • Pro kojence a batolata rozpustíme v malém množství vody a podáme do úst.
 • Rozpouštíme ve skleničce, nebo plastových kelímcích, určených na nápoje.
 • Dodržíme 15 minut odstup od jídla a výrazných aromat i zubní hygieny. Není-li čas na čekání, vypláchněte ústa čistou vodou.

  Bezpečný začátek je domácí lékárnička!

Rada pro začátek. Řiďte se situacemi a pocity uvedenými u jednotlivých homeopatik. Časové intervaly mezi dávkami je možné zkrátit, nebo prodloužit, jak je potřeba podle účinku a situace. Jsou zde uvedena jen nejčastější řešení. Množství homeopatik si zvolte podle svého uvážení, Arnica Montana je pro první zkušenost při poranění nejčastější volbou. Projděte si celý seznam a zvažte, která z nich chcete mít doma a která si koupíte až v případě potřeby. Případné dotazy vám rád zodpovím individuálně na brejcha@homeopatpetr.cz

Homeopatika použitelná podle situací

 • Překvapení a šok

může nastat i při malém poranění. Když převládá rozrušení a strach o život, užijte Aconitum napellus 5CH nebo i 15CH jedna i více dávek. Při dojmu poraněného že se nic nestalo, podejte Arnica Montana 5CH nebo i Při silné bolesti nervové Hypericum perforatum 5CH nebo i 15CH. Při zoufalé prosbě o pomoc, touze po blízkosti jiného člověka, nebo strachu ze tmy podejte Stramonium 15CH jednu i více dávek.

 • Bodnutí hmyzem

klíště… komáři, mušky, blechy aj. Klíště je potřeba uvolnit celé, ať bez, nebo po zakápnutí tekutým mýdlem, nebo olejem, kývavými pohyby, nebo točením. Po uvolnění dezinfikovat, nebo vetřít mýdlo. Pro odpuzování klíšťat i k jejich uvolnění je vhodný *vlaštovičníkový olej. Homeopatikem první volby Ledum Palustre 5CH jednou, nebo 3x po půl hodině. První dávku můžete podat hned při zjištění klíštěte. Při zarudnutí kolem místa vpichu podejte Beladonu 5CH jednou, nebo 3x po půl hodině. Při svědivosti místa vpichu, pupenec, podejte Urtica Urens 5CH jednou, nebo 3x po půl hodině. Při pálení Caladium seguinum 15CH jednou, nebo 3x po jedné hodině. Při palčivé bolesti s otokem můžete použít i Apis mellifica 5CH

*Vlaštovičníkový olej si můžete vyrobit sami. Do sklenice nasypeme jednu až dvě hrsti nařezané kvetoucí nati Vlaštovičníku většího, přelijeme slunečnicovým olejem, aby byl vlaštovičník ponořen a necháme na slunci 14 dní, občas promícháme. Pak scedíme, nať vymačkáme a olej uchováme v lahvičkách a v chladu a tmě pro přímé zevní použití. Před vycházkou do lesa mažeme nohy, ruce a zápěstí.

Žihadlo včely je potřeba opatrně vytáhnout, pokud zůstalo v pokožce. Pozor, ať obsah jedové žlázky stisknutím nevymáčknete ještě více do kůže. Podejte Apis mellifica 5CH opakovat po 15-ti, 30-ti, 60-ti minutách, nebo i častěji do ústupu příznaků nebo k zamezení otoku. Při prudkých reakcích na žihadla vyhledejte lékaře.

Žihadlo vosy a sršně hned po bodnutí Ledum palustre 5CH dvě až tři dávky po pěti minutách a pokud místo vpichu pálí, užijte Apis mellifica 5CH další dvě až tři dávky po čtvrt hodině. Při pronikavé bolesti Hypericum perforatum 5CH dvě až tři dávky po pěti minutách.

 • Tržné ranky a oděrky

při znečištění ran a oděrek je vhodné ránu umýt Calendula officinalis (měsíček lékařský) tinktura 5 kapek na 0,25L chladné převařené vody. Pokud nemáme tinkturu užijeme Calendula officinalis 5CH v několika dávkách, první podáme před mytím rány. Když je rána více zhmožděná s otokem, podejte Arnica Montana 5CH 3x denně po 3 až 5 dní.

Před šitím rány je vhodné podat Ledum palustre 5CH.

Po sešití rány je vhodné podat Arnica montana 5CH 3x denně po 3 až 5 dní.

Při pronikavé bolesti Hypericum perforatum 5CH až 15CH 3x denně po dva dny. Rány včas neošetřené se sklonem k hnisání Calendula officinalis (měsíček lékařský) tinktura 5 kapek na 0,25L chladné převařené vody k oplachům. Užít Silicea 5CH 3x denně po 5 dnů.

Odřené koleno, silniční lišej, ke zvládnutí tkáňového šoku Ledum Palustre 5CH 2x po půl hodině, po něm jako součást prevence tetanu Hypericum perforatum 5CH až 15CH 2x po hodině. Při otoku a mokvání Arnica Montana 5CH 3x denně po tři dny.

 • Řezné a bodné rány

Vždy Arnica montana5CH i po sešití rány 3x denně po 3 až 5 dní. Při sklonu k zánětu podejte Calendula officinalis 5CH 3x denně po 5 dní. Při ostré, nebo cukavé bolesti v ráně Hypericum perforatum 5CH 3x denně po 3 dny, nebo do ústupu příznaků. Plošná bolest se vztekem Staphysagria 5CH 3x denně po 3 dny. Pozor na to, vztek může být potlačen, bývá potlačován i blízkou osobou příkazem „neplakej“.

 • Zhmožděniny a modřiny

Převažující zhmožděnina s otokem, vždy Arnica Montana 5CH 3x denně po tři dny. Pokud je v popředí spíše náchylnost k modřinám a porušení cév užijte Hamamelis virginiana 5CH 3x denně po tři dny. Na zhmožděný koncový článek prstu Hypericum perforatum 5CH 3x po čtvrt hodině, rychlý efekt. Též při bolestech po amputaci.

 • Podvrtnutí kloubů

Při ojedinělém podvrtnutí Arnica Montana 5CH 3x denně po tři dny, nebo Belis perenis 5CH. Při sklonu k častějšímu podvrtnutí, nebo při ochablosti svalů a vazů kolem postiženého kloubu po podvrtnutí užijte Ruta graveolens 5CH dle potřeby po dva až tři dny.

 • Vymknutí kloubu

Při vykloubení po užití Ruta graveolens 5CH dochází ke snadnějšímu napravení. Jsou typy lidí, kteří si snadno vykloubí i menší klouby, u nich je Ruta graveolens 5CH  homeopatikum první volby. Na ně může mít i hlubší účinek.

 • Podpora hojení zlomenin

Při otoku první dny Arnica montana 5CH ráno a v poledne. Symphytum officinale 5CH  večer 2x po hodině. Po opadnutí otoku jen Symphytum officinale 5CH 2x až 3x denně. Při ostré až vystřelující bolesti Hypericum perforatum 5CH 3x denně, po odeznění bolesti Symphytum officinale 5CH  2x až 3x denně. Při snížené schopnosti těla ukládat vápník do kostí první den Arnica montana 5CH čtyři dávky po hodině, pak Calcarea carbonica 5CH u osob pasivní konstituce večer dvě dávky po hodině. Calcarea phosphorica 5CH užijeme podobně pro osoby aktivní konstituce.

 • Záněty kostí a kostní výrůstky následkem poranění

Užijte Hekla lava 5CH jednou až třikrát denně. Možno střídat s Arnica montana 5CH.

 • Vytržení zubů

Před trháním Arnica montana 5CH jedna dávka, po vytržení jednou až třikrát denně po dva až tři dny. Po obtížné extrakci stoliček, kdy je poraněna i kost, užívejte dvakrát denně  Arnica montana 5CH a večer Hekla lava 5CH po několik dní. Při výrazné krvácivosti z rány užijte Hamamelis virginiana 5CH několik dávek.

 • Růst zubů

Při podrážděnosti Chamomilla vulgaris 5CH až 15CH dva až třikrát denně do tří dnů. Pokud je příčina pomalé prořezávání, pak u baculatých Calcarea carbonica 5CH jednou až třikrát denně do tří dnů. U štíhlých a živějších Calcarea phosphorica 5CH jednou až třikrát denně do tří dnů.

 • Popáleniny a opaření

rychle zchladit vodou, nebo čistým alkoholem. Pro další ošetření Urtica urens 5CH střídavě s Arnica montana 5CH po čtvrt hodinách, nebo ve směsi rozpuštěné v pálence od každého dvě kuličky na 2dl, nebo v převařené zchlazené vodě jako obklady. Cantharis vesicatoria 5CH při výrazné palčivosti po čtvrt hodinách, nebo i jako obklad dvě kuličky na 2dl převařené zchlazené vody, nebo pálenky.

 • Úpal, přehřátí

Vždy dodat dostatek vody. S bolestí hlavy a horkostí Belladona 5CH jednou až třikrát. Při malátnosti Arnica montana 5CH jednou až třikrát.

 • Sluneční úžeh

nemusí vám být horko, jen vám na hlavu dlouho svítilo slunce. Vždy pijte vodu a jděte do hlubšího stínu. Při pocitu jako opilý Agaricus muscarius 5CH většinou stačí jedna dávka. Při překrvení hlavy Belladona 5CH třikrát během dne. Při pocitu hlavy k prasknutí Glonoinum 9CH jedna dávka. Při změnách nálad Pulsatilla 5CH až 15CH jedna dávka.

 • Prudké podchlazení

Při pádu do ledové vody v létě Bellis perennis 5CH 3x po hodině. Neužívat déle než tři dny.

 • Prevence otravy krve při silném znečištění rány

Pyrogenium 5CH, podle závažnosti a rozsahu poranění 4x po hodině, pak 2x denně do známek hojení.

 • Uštknutí zmijí

Při prvotním ošetření a během přepravy k lékaři Vipera redi 5CH15CH po čtvrt hodinách.

 • Kousnutí zvířetem

Při známkách šoku jako zmatenost, nebo vztek a strach podejte Aconitum napelus 9CH tři dávky po pěti minutách. Ošetřit krvácení a vždy k lékaři, ten po vás bude chtít potvrzení, že zvíře, které vás kouslo, nejeví známky onemocnění. Majitel zvířete získá potvrzení u veterináře.  Před cestou k lékaři bezprostředně po kousnutí ke zvládnutí tkáňového šoku Ledum palustre 5CH. Po něm zvláště při výrazné bolestivosti, může následovat Hypericum perforatum 5CH až 15CH 3x denně po dva dny. Pokud je rána více zhmožděná s otokem, následuje Arnica Montana 5CH 3x denně po 3 až 5 dní.

 • Hemoroidy

je možné využít například účinek homeopatika Hamamelis virginiana 5CH jednu kuličku denně, po dobu jeden až dva týdny.

 • Nevolnost v dopravních prostředcích

V prvním plánu každého napadne alopatický Kinedryl. Toto léčivo obsahuje dvě složky. Moxastin působí útlum nervové soustavy a je proti zvracení, druhá složka kofein, který nervovou soustavu povzbuzuje. I tak Kinedryl snižuje koncentraci, tedy není vhodný pro řidiče, nebo pokud potřebujete během cesty zachovat pozornost. V tomto směru je lepší Cocculine, jedná se o kombinované homeopatikum pro rychlé řešení nevolnosti v dopravních prostředcích. Doporučuji raději vyzkoušet, jak bude účinkovat u vás. Trvalého efektu však docílíte celostní homeopatickou péčí, to znamená, že nebudete potřebovat před každou cestou něco užívat.

Výše uvedené možnosti užití jmenovaných homeopatik jsou bezpečné a účinné, nebo úlevné. Vždy je nutné zachovat klid a dle rozsahu a závažnosti učinit i další opatření první pomoci. Pokud na vás zapůsobí některé z uvedených homeopatik hlouběji, to znamená, že se objeví staré známé příznaky, zachovejte klid, nechte reakci proběhnout, vše se upraví. Může se stát třeba po užití Arniky, že se vám vyřeší i záležitost pocházející ze staršího zranění. Při nejistotě o správnosti účinku mne prosím kontaktujte na brejcha@homeopatpetr.cz

Potřebujete-li informace pro podporu při celkovém oslabení, klikněte zde:

Celková oslabení