Užití homeopatik u pandemie Covid-19

U pandemie Covid-19 je nutné dodržovat všechna doporučovaná protinákazová opatření. V tomto článku je uveden náhled na možnou prevenci homeopatií, nikoli návod pro léčbu závažných stavů.

 • Lidé v péči homeopata by měli ochranu před virózou Covid-19 konzultovat s ním. Je známo, že ozdravný proces i preventivní účinek nastartuje takzvané chronické (neboli konstituční) homeopatikum. Může však nastat i situace, kdy je vhodné užít takzvané akutní homeopatikum při nástupu akutních příznaků. V takovém případě není na místě vyčkávat, a doufat, že chronické homeopatikum, podané před nějakou dobou, ještě působí!!!

 • Lidé kteří nejsou v péči homeopata, neužívají chemické léky, protože byli se svým stavem zdraví doposud spokojeni, mohou užívat preparáty s obsahem betaglukanů (např. Multiimun dětský sirup, nebo tablety pro dospělé) a mnoho dalších, které obsahují výtažky z Hlívy ústřičné či jiných hub. Betaglukany jsou látky, ze kterých tělo snadno vyrobí své vlastní protilátky. Je důležité, aby mělo tělo z čeho protilátky stavět. Podporu bylinnými preparáty zde neuvádím, i když je to též možný způsob. I při užívání těchto doplňků je vhodná též homeopatická pomoc.

 • Lidé, kteří neužívají chemická léčiva, nebo jen minimum a chtějí se chránit homeopaticky proti Covid-19 mají několik možností:

 • Použít homeopatikum, které má v obrazu příznaky, jež způsobuje u lidí Covid-19. Příznaky stručně: pocity neklidu, chladu, nevolnosti, bolesti hlavy, průjem, horečka do 38.5°C, bolestivost celého těla omdlívání cestou na toaletu, silné zahlenění plic, přecházející do vyčerpání, přecházející k šoku. U těchto příznaků v oblasti, kde vypukla nemoc dříve než u nás zabíral CAMPHOR neboli CAMPHORA OFICINALIS. Pro prevenci je možné použít i potence nízké až střední a to v následujícím dávkování:

 • CAMPHORA OFICINALIS 6c – jednou až dvakrát denně po tři dny s jednodenní přestávkou. Je možné opakovat cykly po více dní.

 • CAMPHORA OFICINALIS 12c – jednou denně po tři dny s jednodenní až dvoudenní přestávkou, podle odezvy tělesných reakcí. Možno opakovat cykly po více dní.

 • CAMPHORA OFICINALIS 30c – jedna dávka ráno, jedna večer, opakovat každý 5. Den. Je možné opakovat tyto cykly po delší období s ohledem na odezvu tělesných reakcí. NEBO je možné začít s potencí 6c, užívat ji týden, pak přestávka 2-3 dny a přejít na potenci 12c. Tu užívat podle výše uvedeného s dvoudenními přestávkami 14 dní. Pak po třídenní přestávce přejít na potenci 30c. Jedna dávka ráno, jedna večer, opakovat každý 5. den. Toto dávkování je uvedené jako příklad, lze je přizpůsobit vzhledem k tělesným reakcím každého jednotlivce.  Jsou lidé více a méně citliví. Pokud se objeví citelnější reakce – mohou to být mírné bolesti hlavy, zad, nebo svalů, nebo řidší stolice je vhodné vysadit dávkování do uklidnění reakce. Vynechání homeopatika se v takovém případě nemusíte bát, protože v prevenci jde o stimulaci způsobující zvýšení odolnosti, která po určitou dobu běží i když homeopatikum vynecháte.

  Pozn.: léčba při intenzivních příznacích vyžaduje potence Camphora oficinalis 200c, 1M, 10M v součinnosti s lékařskou péčí.

 • Jiná homeopatika mohou vykonat také dobrou službu, bude-li jejich obraz alespoň částečně podobný s příznaky pandemie. Obecně lze říci, že lidé s lepší kondicí budou ochráněni i méně podobným homeopatikem. Zde rád uvedu méně známé homeopatikum LOBELIA SYPHILITICA, která pokrývá kompletní projevy příznaků od rýmy, dýchacích potíží, bolestí hlavy přes nevolnost, průjmy, vyčerpanost. LOBELIA SYPHILITICA má vztah k funkci sleziny, což by mohl být vhodný příměr k tomu, že u současné pandemie je nález sníženého počtu bílých krvinek – nemám to však podloženo svou zkušeností. Další možná homeopatika pro prevenci viróz jsou GELSEMIUM SEMPERVIRENS – pocity slabosti a tíhy těla, bolí celé tělo, bolestivé sliznice, ochablost, strach z utrpení. EUPATORIUM PERFOLIATUM – tělo jako polámané včetně kostí a únava svalů, sténá bolestí. BRYONIA ALBA – zvýšená citlivost kdekoli v těle na otřesy touží proto po fyzickém klidu, sliznice suché jako rozedřené, neklid způsobený bolestí. ARSENICUM ALBUM – palčivé bolesti na sliznicích i jinde v těle, nedostatek tělesného tepla, úzkost o zdraví, strach z infekce.  Ze stručného popisu povahy příznaků si může zhodnotit k jakým pocitovým příznakům mělo vaše tělo sklony při již prodělaných virózách v minulosti. Při takovémto výběru je velká pravděpodobnost, že Vás zvolené homeopatikum naladí na dobrou obranyschopnost.  Potence a dávkování je možné zvolit podle výše uvedené CAMPHORA OFICINALIS .Následující homeopatika mohou být prospěšná u osob náchylných k dýchacím potížím, k jejich volbě však je potřebná hlubší znalost, přesahuje možnosti tohoto článku. Jsou to například: ANTIMONIUM TARTARICUM, ANTIMONIUM ARSENICOSUM, CHNINUM MURIATICUM, CHININUM ARSENICOSUM, GRINDELIA ROBUSTA, BLATTA ORIENTALIS.
 • Podrobnější úvahy na spřízněném webu.
 • Lidé v péči lékaře, kteří jsou odkázáni na užívání chemických léků, potřebují svá rozhodnutí o zlepšování odolnosti či posilování kondice konzultovat s ošetřujícím lékařem. Lékař se pro ně stal manažerem jejich zdraví.

Nedílnou součástí pro všechny skupiny lidí bez ohledu na to, co užívají, je projev sounáležitosti se společenstvím, ke kterému patří a respekt k pravidlům, která jsou stanovena k zvládání mimořádné situace.